Un alt hit pe podium: biatleta belarusă Alimbekova a ocupat locul doi la etapa Cupei Mondiale

Biatleta Dinara Alimbekova a încântat încă o dată fanii din Belarus. Sportivul a urcat pe podium pentru a doua oară consecutiv.

Alimbekova a ocupat locul doi la Cupa Mondială de biatlon de la Hochfilzen, Austria. Cursa de urmărire feminină a avut loc astăzi, 13 decembrie.

Reprezentantul naționalei Belarusului nu a făcut nicio greșeală pe poligon și a parcurs o distanță de 10 kilometri în 29 de minute și 18 secunde, relatează surse de pe internet.

Câștigătoarea cursei a fost Martha Olsbu-Røiseland. Norvegianul a făcut două greșeli. Alimbekova a pierdut în fața ei cu 13,9 secunde.

Medalia de bronz a fost câștigată de reprezentanta naționalei Franței, Julie Simon. Sportivul a făcut trei greșeli pe poligonul de tragere.

Astăzi, Alimbekova a început prima datorită victoriei în cursa anterioară.

Vineri, 11 decembrie, biatletul din Belarus a ocupat primul loc la sprintul de la Cupa Mondială din Austria.

Acum Dinara Alimbekova se află pe locul doi în clasamentul general. Reprezentanta naționalei Belarusului are 265 de puncte în contul ei.

Este la 6 puncte de liderul clasamentului general, norvegiana Martha Olsbu-Røiseland.