3:3 și 2:2 – așa s-au încheiat primele meciuri din 1/4 de finală ale Ligii Campionilor

În seara zilei de 9 aprilie au avut loc primele meciuri în cadrul 1/4 de finală a fotbalului Ligii Campionilor.

La Madrid, localul Real Madrid s-a luptat cu actualul campion al turneului, britanicul Manchester City.

În a doua confruntare, Arsenalul londonez a găzduit acasă pe Bayern Munchen.

10 bile pentru patru

Acesta din urmă, apropo, spre deosebire de toți ceilalți din acești patru, a pierdut aproape toate șansele pentru campionat în campionatul său național („Bayer” este dornic de triumf).

Ca și în capitala Spaniei, în capitala Marii Britanii nu a existat niciun câștigător al bătăliilor din campionat.

Singura diferență este scorul – 2:2 la Londra și 3:3 la Madrid.

Extravaganța golurilor în Spania

Apropo, Real a fost primul care a cedat – la începutul jocului Bernardo Silva a marcat cu o lovitură liberă directă. Dar și portarul lui Los Blancos este de vină pentru asta.

Un gol la fel de curios a zburat în poarta oaspeților foarte curând – în minutul 12, a ricoșat de pe picioarele lui Ruben Dias.

Două minute mai târziu, Rodrigo a pus gazdele în avantaj. Dar imediat după pauză, City a egalat scorul – o frumoasă lovitură de la distanță a lui Phil Foden.

Nu mai puțin eficientă a fost lovitura lui Joshko Guardiola, după care Andrei Lunin a capitulat pentru a treia oară la Madrid.

În minutul 79, Real a ripostat din nou – Federico Valverde, după cum s-a dovedit, a stabilit scorul final al meciului – 3:3.

Ce s-a întâmplat la Londra

Patru goluri pentru doi – acesta este rezultatul primei confruntări din sferturi de finală dintre Arsenal din Londra și Bayern Munchen.

Evenimentele aici s-au desfășurat astfel: în minutul 12 gazdele au deschis scorul datorită unui dribling frumos al lui Bukayo Saka.

La scurt timp, Serge Gnabry a restabilit echilibrul în cifrele de pe tabela de marcaj, iar apoi Harry Kane, transformând un penalty, i-a adus pe nemți în avantaj.

Gunners și-au revenit datorită eforturilor lui Leandro Trossard. Total – 2:2.

Meciuri 10 aprilie

În această seară, 10 aprilie, vor mai avea loc două meciuri din 1/4 de finală ale Ligii Campionilor.

La Madrid, Atletico îl va găzdui pe Borussia Dortmund, iar la Paris, PSG va încerca să o învingă pe catalana Barcelona.

Anterior, presa occidentală a relatat despre atacuri teroriste care au avut loc în timpul 1/4 de finală a Ligii Campionilor.