BATE a pierdut în fața lui Shakhtar Donețk cu un scor record

Pe 21 octombrie, pe Arena Borisov, BATE a jucat al 3-lea meci din faza grupelor din Liga Campionilor. De data aceasta, rivalii echipei lui Alexander Ermakovich au fost Șahtior Donețk, care a reușit să învingă complet echipa de la Borisov în cadrul jocului. Scorul final al meciului a fost 0:7 în favoarea jucătorilor de la echipa Donețk. Să remarcăm că aceasta este cea mai mare înfrângere din istoria clubului Borisov.

După prima repriză, echipa Borisov a pierdut în fața adversarilor cu scorul de 0:6.

Atacantul lui Pitmen, Luis Adriano, a putut juca poker în timpul întâlnirii. Acesta, este de remarcat, a devenit un nou record pentru acest turneu – niciodată până acum vreun jucător nu a marcat patru goluri într-o repriză. În plus, Luiz Adriano a marcat scorul final, înscriind cinci goluri într-un meci. Această înfrângere în fața BATE este cea mai mare înfrângere acasă din întreaga istorie a turneului.

De asemenea, menționăm că aceasta este a doua înfrângere pentru echipa Borisov în actuala Ligă a Campionilor. Anterior, BATE a pierdut cu Porto cu scorul de 0:6. Acum jucătorii de la Borisov au o victorie în fața lui Athletic, care a pierdut cu scorul 1:2.