KHL: Dinamo Minsk a pierdut în deplasare cu SKA St. Petersburg

În meciul final al primului tur al sezonului KHL în deplasare, Dynamo Minsk a pierdut cu SKA (Sankt Petersburg) cu o zi înainte.. În ultimul meci, echipa Minsk s-a dovedit a fi mai slabă decât Dynamo Riga – 2:4.

Meciul din deplasare al bielorușilor s-a încheiat cu o înfrângere cu scorul de 5:2.

SKA: Salak; Kalinin – Yudin, Kovalchuk – Ericsson – Tikhonov; Khafizullin – Ryasensky, Panarin – Shipachev – Dadonov; Chudinov – Belov, Thoresen – Mortensson – Chervenka; Semenov – Ermakov, Makarov – Kablukov – Ketov.

Dinamo: Milchakov; Mazăre – Krajicek, Lingle – Veske – Ellison; Nogachev – Baylen, Kalyuzhny – Shchekhura – Chichu; Lisovets – Shinkevich, Gavrus – Drozd – Razvadovsky; Meleshko – Volkov – Kulakov; Pavlovici.

Pucuri: 1:0 – Mortensen (Chervenka, Thoresen, 10.23), 1:1 – Gavrus (Kalyuzhny, 16.01, în majoritate), 2:1 – Kalinin (Shipachev, Dadonov, 20.50), 2:2 – Meleshko (Kulakov 35.52), 3:2 – Kovalchuk (Khafizullin, Eriksson, 37.36), 4:2 – Ketov (Shipachev, 58.23, într-un gol gol), 5:2 – Kovalchuk (Tikhonov, 59.38, într-un gol gol).

Aruncări: 31 – 36.

Penalty: 16 – 2.

După înfrângerea de la Riga, Zimbrii au arătat la începutul meciului cu una dintre favoritele KHL că nu intenționează să renunțe fără luptă. După ce au ratat pucul în mijlocul perioadei de deschidere, oaspeții nu s-au rătăcit, iar în curând Artur Gavrus și-a recăpătat echilibrul. Imediat după pauză, echipa gazdă a mers înainte, iar după 50 de secunde Dmitry Kalinin a lovit din nou golul lui Dmitri Milchakov – 2:1. Inspirată de succes, echipa armatei a continuat să atace, dar Milchakov a salvat echipa de mai multe ori în cele mai dificile situații. Minskul s-a apărat abnegativ și a încercat să prindă adversarul în contraatacuri. Au reușit acest lucru în minutul 36 al meciului, când Dmitry Meleshko, după o pasă a lui Alexander Kulakov, a egalat din nou scorul – 2:2. Dar bucuria nu a durat mult – nu trecuseră nici măcar două minute până când căpitanul echipei Sankt Petersburg, Ilya Kovalchuk, s-a dovedit a fi cel mai eficient la poartă și a adus din nou gazdele în avantaj – 3:2. În ultima treime a meciului, jocul a fost pe un curs de coliziune, dar multă vreme nu s-au marcat goluri. Deznodământul a venit cu 3 minute înainte de sirena finală, când Jimmy Eriksson de la SKA a fost eliminat, iar antrenorul dinamovist Ljubomir Pokovic a decis să mărească avantajul numeric înlocuind portarul cu un al șaselea jucător de teren. Echipa de la Minsk a presat literalmente echipa armatei spre poarta lor, au putut înscrie pucul de mai multe ori, dar Alexander Salak a fost inabordabil. Și apoi, când gazdele au câștigat următoarea repunere de la margine, Evgeniy Ketov a lovit poarta goală. După aceea, Dinamo a transferat din nou jocul în zona Sankt Petersburg și l-a înlocuit din nou pe portar cu un jucător de câmp, dar din nou acest lucru a dus la un gol în poarta goală – 5:2, scrie.

Rezultatul serii de la Minsk în deplasare este de 2 puncte pentru victoria de la Helsinki asupra debutantei finlandeze KHL Jokerit – 5:4 (în prelungiri).

Vinerea viitoare, 12 septembrie, fanii de hochei din Belarus îi vor putea vedea pe „Bizonii” în orașul lor natal – pe Arena Minsk, echipa lui Lubomir Pokovic va concura cu Atlant, lângă Moscova, care astăzi a pierdut în deplasare cu Metallurg Magnitogorsk cu scorul de 1. :4 .