Dinamo Minsk l-a învins pe Jokerit în prelungiri

Meciul de deschidere pentru capitala Dynamo din campionatul KHL a avut loc la Helsinki pe 4 septembrie a acestui an.

Dinamo i-a smuls victoria lui Jokerit în prelungiri. Ellison a marcat golul victoriei în minutul 64 al jocului.

Golurile marcate au fost: 1:0 – Hagman, 1:1 – Chichu, 2:1 – Gunderson, 2:3 – Chichu, 3:3 – Koukal, 3:4 – Chichu și 4:5 – Ellison.

Să remarcăm că pe 6 septembrie a acestui an, Dynamo Minsk va mai susține o întâlnire de hochei în cadrul campionatului KHL, unde va juca la Riga alături de colegii locali. Peste două zile, hocheiștii minskului vor merge la Sankt Petersburg, unde vor avea un meci cu SKA autohton. La Minsk, clubul din capitală „Dynamo” poate fi văzut pe 12 septembrie într-un meci împotriva lui Mytishchi „Atlant”.

Merită adăugat că Jonathan Chichu, un atacant din Canada, a marcat până la cinci puncte în meciul Dynamo – Jokerit. Jucătorul de hochei nu numai că a marcat un hat-trick, dar a luat parte și la toate golurile adversarului său.