Domracheva a câștigat cursa de 7,5 km

Cursa de sprint a avut loc pe 20 martie anul acesta la Holmenkollen, Norvegia, în cadrul etapei finale a Cupei Mondiale la biatlon.

A devenit cunoscut faptul că Daria Domracheva, care este de trei ori campioană olimpică, a făcut o singură greșeală pe 2 poligoane de tragere. Ea a reușit să demonstreze o viteză excelentă pe pistă și a ocupat un prim loc onorabil. Belarusul a reușit să o învingă pe Tora Berger din Norvegia cu 10,7 secunde.

Să remarcăm că Anastasia Duborezova a ocupat locul 45 cu patru rateuri, Lyudmila Kalinchik, după trei rateuri, a fost pe locul 48, Nadezhda Scardino a fost pe locul 53, care a ratat 2 rateuri, iar Anastasia Kalina a fost pe locul 60, făcând de asemenea două rateuri. .

Se spune că Kaisa Mäkäräinen, o atletă finlandeză, în ciuda eșecului ei actual în cursa de sprint, a învins-o pe Tora Berger cu 6 puncte și a câștigat Micul Glob de Cristal.

Pe 22 martie 2014 va avea loc cursa de urmărire pentru femei și bărbați.