La etapa de sprint a Cupei Mondiale, Domracheva a ocupat locul 37

Un biatlet din Belarus a ocupat locul 37 la cursa de sprint la etapa Cupei Mondiale din Kontiolahti, Finlanda.

Domracheva a făcut patru greșeli la două etape de tragere ale distanței de 7,5 km și a pierdut doar un minut și 53,7 secunde în fața liderului acestei curse.

Se spune că câștigătorul acestui sprint a fost biatletul din Finlanda Kaisia ​​​​Mäkäräinen. Pe locul doi al turneului s-a clasat sportiva din Rusia Olga Zaitseva, iar pe locul 3 o altă biatletă finlandeză Mari Laukkanen.

Cea mai bună dintre atletele autohtone a fost Nadezhda Skardino, care a reușit să ocupe locul 18 cu o singură greșeală, Anastasia Duborezova a făcut al 20-lea timp, Nadezhda Pisareva a făcut al 32-lea timp, iar Anastasia Kalina a făcut al 58-lea timp.

Să remarcăm că pe 15 martie a acestui an este planificat să se desfășoare un alt sprint la Kontiolahti, la care vor lua parte biatleții și pe baza rezultatelor căreia se va forma lista de participanți pentru cursa de urmărire, care este programată să are loc pe 16 martie.