Vasily Shapteboy din Belarus a câștigat a doua medalie la Jocurile Paralimpice

Vasily Shapteboy a ocupat locul 3 la cursa de biatlon de 12,5 kilometri printre persoanele cu deficiențe de vedere la Jocurile Paralimpice din 2014.

El a reușit să adauge încă un premiu celor două medalii de bronz pe care le are echipa Belarusului. Înainte de această competiție, Shapteboy a câștigat și bronzul în timpul cursei de biatlon masculin de 7,5 km.

Să remarcăm că compatriotul nostru Jadviga Skorobogataya a câștigat a doua medalie pe 10 martie. Ea a ajuns pe locul al treilea în cursa de 15 kilometri în stil clasic în rândul femeilor, pierzând doar în fața a două reprezentanți ai Rusiei.

Pe 8 martie, Vasily Shapteboy a terminat pe locul 3 la proba masculină de 7,5 km și a făcut o singură greșeală, pierzând în fața sportivului din Ucraina Vitaly Lukyanenko și a biatletului din Rusia Nikolai Polukhin.

De asemenea, reamintim că Larisa Vorona din Belarus, care a participat la cursa de schi de 15 km, a ajuns pe locul 4, pierzând doar 19,6 secunde față de locul trei.