Capitala „Dynamo” l-a învins pe „Slovan” și a ajuns în sferturile de finală ale Cupei Speranței

Hocheiștii dinamovisti din Minsk au ajuns în sferturile de finală ale turneului pentru echipele care nu au ajuns în pre-off-urile campionatului KHL.

Dinamo Minsk a reușit să învingă hocheiști din slovacia slovacă în turul de calificare al Cupei Hope într-o serie de 2 meciuri. La Bobruisk pe 7 martie, Dinamo a învins-o pe Slovan cu scorul de 1:0, iar pe 10 martie s-a impus la Bratislava cu scorul de 2:1.

Alexey Efimenko și Alexey Kalyuzhny au marcat împotriva HC Dynamo, în timp ce Miroslav Shatan a marcat împotriva lui Slovan.

Să remarcăm că în sferturile de finală ale acestei Cupe adversarul lui Zubrov va fi Atlant din Mytishchi. Pe 13 și 14 martie vor avea loc pe Arena Minsk primele 2 meciuri ale seriei până la 3 victorii. Al treilea meci va avea loc la Mytishchi pe 17 martie.

În sezonul regulat, Atlantul lui Mytishchi se află pe locul 9 în Conferința de Vest, înscriind 78 de puncte, iar Dynamo-ul capitalei se află pe locul 14 cu 53 de puncte. Să vă reamintim că în cele două meciuri cap-la-cap ale campionatului, Atlant a devenit mai puternic de ambele ori, învingând cu scorul de 3:2 la Mytishchi și la Minsk – 7:1.