La etapa Cupei Mondiale de gimnastică ritmică, Melitina Stăniță a ocupat locul 3.

La turneul Grand Prix dedicat gimnasticii ritmice, desfășurat la Moscova, grațiile din Belarus au un singur premiu.

Melitina Staniuta, liderul echipei Belarusului, a castigat medalia de bronz la exercitii cu mingea. Ea a marcat 17.733 de puncte. În această nominalizare, sportivii ruși au fost numiți cei mai buni – Margarita Mamun a câștigat un premiu de aur, iar Maria Titova a câștigat un premiu de argint.

La alte discipline, sportivii rusi nu le-au lasat rivalilor posibilitatea de a ocupa pozitii de frunte: Staniuta a fost doar pe locul 5 la exercitii cu minge, iar la exercitii cu cerc doar a opta. Compatriotul nostru se află pe locul 7 în totalul general.

Să remarcăm că belarusul Andrei Likhovitsky a ocupat locul șase la etapa Cupei Mondiale de gimnastică artistică de la Greensboro (SUA). În clasamentul Cupei se află pe locul trei cu 75 de puncte.

Este raportat că etapa finală de cupă va avea loc la Tokyo pe 5 aprilie.