Dinamo Minsk a învins Riga în meciul din campionatul KHL

Pe 2 martie, în penultimul meci al sezonului regulat KHL, Dynamo (Minsk) s-a impus acasă pe colegii lor de la Riga – 5:2 (1:1; 2:0; 2:1). Este de remarcat faptul că înainte de acest meci, Dynamo (Riga) a câștigat cinci meciuri la rând.

În prima perioadă a jocului, oaspeții au deschis scorul – Jamie Johnson a marcat, dar echipa gazdă nu a lăsat golul fără răspuns – Andrei Stas și-a dat seama de avantaj în minutul 14 al meciului.

În a doua perioadă, dinamovisții Alexander Materukhin și Richard Linter au marcat două goluri în poarta adversă – scorul a devenit 3:1. Al patrulea gol a fost marcat de Tomas Surovy în minutul 51 al meciului. În cele două minute și jumătate rămase înainte de finalul meciului, echipa de la Riga a reușit să retragă un singur gol – Gunars Skvartsov a marcat pucul în poarta echipei Minsk.

Al cincilea gol împotriva echipei Riga a fost marcat de Zbynek Irgl. Meciul s-a încheiat cu victorie pentru Dynamo (Minsk) cu scorul de 5:2.

Echipa Minsk va juca meciul final cu CSKA Moscova în deplasare pe 4 martie.