Echipa de bandy din Belarus a câștigat prima sa victorie la Cupa Mondială din 2014

Echipa națională de hochei pe gazon a Belarusului a reușit astăzi să câștige prima sa victorie la Cupa Mondială din 2014, care este găzduită de Shelekhov și Irkutsk (Rusia).

Belarusii au reușit să învingă echipa canadiană cu scorul de 8:3. Acest rezultat le-a permis compatrioților noștri să termine pe locul 3 în subgrupa lor.

Să remarcăm că echipa Belarusului a pierdut în primele două meciuri ale Cupei Mondiale în fața echipelor SUA și Norvegiei cu scorul de 4:7 și, respectiv, 1:23. Se raportează că în meciul din subgrupa B echipele Norvegiei și SUA au jucat la egalitate – 5:5. Se pare că echipele din acest cvartet au jucat toate meciurile care erau planificate în această etapă.

Clasamentul turneului din subgrupa B arată în prezent astfel: Norvegia – 5 puncte, SUA – 5, Belarus – 2 și Canada – 0.

Nu a fost încă stabilit adversarul echipei noastre, cu care va trebui să lupte mai departe în sferturi. Ar putea fi o echipă din subgrupa A.

Meciurile din sferturile de finală vor avea loc pe 30 ianuarie, iar câștigătorii premiilor vor fi anunțați pe 2 februarie a acestui an.