Victoria Azarenka părăsește Australian Open după Serena Williams și Maria Sharapova

În timpul meciului pentru ajungerea în semifinalele Campionatului Australian de la Melbourne, Victoria Azarenka a pierdut în fața polonezei Agnieszka Radwanska, care se afla pe locul 5 în clasamentul WTA. Această întâlnire a durat o oră și 27 de minute.

În acest joc, compatriota noastră a făcut cinci greșeli duble, în timp ce adversara sa a făcut doar una. În plus, Azarenka a făcut 47 de erori neforțate, în timp ce jucătoarea poloneză și-a permis doar 15 astfel de erori. Scorul în întâlnirile personale cu Radwanska este acum 12-4 în favoarea lui Azarenka.

Să remarcăm că terenurile din Melbourne Park au lăsat acum toate primele 3 numere în clasamentul WTA: la etapa 1/8, prima și a treia rachetă din lume au renunțat la turneu, iar acum a sosit momentul pentru Victoria noastră.

Acum, dintre compatrioții noștri, la turneul de la Melbourne va continua să lupte doar Maxim Mirny, care, în duet cu Mikhail Youzhny din Rusia, va juca un sferturi de finală pe 22 ianuarie împotriva tandemului internațional Lukasz Kubot (Polonia) / Robert Lindstedt (Suedia).