Azarenka a ajuns în runda a 2-a a Campionatelor australiene de tenis

Victoria Azarenka a reușit să ajungă în runda a 2-a a primului turneu de tenis din acest sezon din seria de Grand Slam, Australian Open, pe care l-a câștigat în ultimii doi ani.

Astăzi, în meciul de deschidere al Campionatului Australian, compatriotul nostru, aflat pe locul doi în clasamentul mondial, a învins-o cu oarecare dificultate pe suedezia Johanna Larsson.

Se spune că în turul doi Victoria va trebui să se întâlnească cu sportiva cehă Barbora Zahlavova-Strykova, care se află pe locul 84 în clasament, care a învins-o pe chinezoaica Suwei Hsieh.

Tot astăzi, belarusa Olga Govortsova, pe locul 90 în clasamentul mondial, va urca pe terenuri și se va întâlni în meciul de deschidere cu tenismenul din China Yung-Yung Duan, pe locul 193 în clasament.

Este de remarcat faptul că la turneul de dublu masculin Maxim Mirny din Belarus va evolua împreună cu tenismenul rus Mikhail Youzhny.

Competiția de la Melbourne se încheie pe 26 ianuarie.