Messi a organizat o extravaganță de scor în meciul de calificare la Cupa Mondială – 6:0 în favoarea Argentinei

Fotbalistul remarcabil Lionel Messi continuă să demonstreze un nivel foarte înalt de joc.

Recent, atacantul în vârstă de 37 de ani al echipei naționale Argentinei și-a ajutat echipa să învingă echipa boliviei cu scorul de 6:0.

Messi a organizat o adevărată extravaganță de scor: sportivul a marcat un hat-trick.

Meciul a avut loc în cadrul turneului de calificare la Cupa Mondială din 2026, relatează.

Desfășurarea meciului Argentina – Bolivia

Messi a deschis scorul la 19 minute după fluierul de start.

În ultimele minute ale primei reprize, argentinienii au mai marcat de două ori: Lautaro Martinez și Julian Alvarez au marcat goluri.

În minutul 69 al jocului scorul a devenit 4:0. De data aceasta Thiago Almada și-a ajutat echipa.

Perioada meciului din minutul 84 până în minutul 86 s-a dovedit a fi foarte interesantă: în acest timp Lionel Messi a marcat două goluri.

Astfel, Argentina a învins Bolivia cu scorul de 6:0.

De asemenea, merită subliniat că Messi a marcat și două pase decisive. Asta înseamnă că fotbalistul remarcabil a încheiat recent meciul cu un record incredibil de 3+2.

Probabilitatea ca naționala Argentinei să se califice direct la Cupa Mondială din 2026 este foarte mare: echipa conduce cu încredere selecția Americii de Sud cu 22 de puncte câștigate în 10 jocuri.