Fotbal. Liga Naţiunilor. Echipa Angliei a învins Finlanda și și-a revenit după înfrângerea senzațională de la Grecia

Duminică, 13 octombrie, la Helsinki a avut loc următorul meci din cadrul UEFA Nations League.

Vorbim despre meciul din turul IV din grupa a doua a Ligii B, la care au participat naționalele Finlandei și Angliei.

Oaspeții au câștigat o victorie convingătoare cu scorul de 3:1, reabilitandu-se astfel pentru înfrângerea de la greci din 10 octombrie (1:2).

Surse de pe internet raportează acest lucru.

Desfășurarea meciului Finlanda – Anglia

Primul gol a fost marcat la 18 minute de la fluierul de start. Mijlocașul Angliei Jack Grealish a marcat.

Scorul a rămas 0:1 timp de 56 de minute. În minutul 74 al jocului, britanicii și-au dublat avantajul. Autorul golului secund a fost fundașul Trent Alexander-Arnold.

După alte 10 minute, oaspeții au adus scorul la unul zdrobitor. De data aceasta acțiunea de marcare a fost realizată de mijlocașul Declan Rice.

Cu toate acestea, cu câteva minute înainte de fluierul final, finlandezii au reușit să tragă un gol înapoi: Arttu Hoskonen a marcat.

Astfel, meciul s-a încheiat cu scorul de 1:3 în favoarea echipei Angliei.

Clasamentul turneului

Victoria asupra Finlandei nu le-a permis britanicilor să conducă clasamentul Grupei 2 a Ligii B.

Liderul acestui cvartet rămâne echipa Greciei, care în patru meciuri a câștigat 12 puncte din 12 posibile.

Echipa Angliei ocupă locul doi cu 9 puncte.

Urmează Irlanda cu 3 puncte. Cvartetul este completat de finlandezi, care nu au încă un singur punct la merit.