Al treilea belarus a jucat în tabloul principal de la US Open. Cum s-a încheiat discursul lui Sasnovich

Ultimul turneu de tenis de Grand Slam al anului, US Open, ia amploare la New York.

Trei reprezentanți ai Belarusului au jucat în scena principală a US Open Championship – Arina Sabalenka, Victoria Azarenka și Alexandra Sasnovich.

Primii doi au câștigat. Apropo, și-au început spectacolele de pe scena principală.

Dar Sasnovich, care a ajuns în această etapă a competiției prin calificare, a fost învins.

Alexandra (în prezent pe locul 107 în clasamentul celor mai bune jucătoare de tenis de pe planetă) s-a întâlnit cu cea de-a 33-a rachetă din lume, britanică Katie Boulter.

Compatriotul a păstrat primul set – 7:5. Totuși, a doua și a treia – cele decisive – au fost pierdute (2:6 și 1:6).

Confruntarea dintre belarus și sportivul din Foggy Albion a durat 2 ore și 25 de minute.

Alexandra nu părăsește turneul. În competițiile de dublu, alături de rusoaica Kamilla Rakhimova, va juca cu Elina Avanesyan (Armenia) și Katarzyna Piter (Polonia).

Apropo, Kamilla (poziția 104 în clasament) a luptat în simplu împotriva primei rachete din lume, poloneza Iga Swiatek, și a rezistat foarte demnă.

Ea a pierdut primul set cu scorul de 4:7, iar al doilea set a pierdut doar în tiebreak – 6:8 (game – 6:7).

Anterior, Arina Sabalenka (locul 2 în clasament) și Victoria Azarenka (locul 20) au debutat la US Open.

Au câștigat ambele meciuri. În 1/32 de finală, Arina se va lupta cu italianca Lucia Bronzetti (76).

În acest stadiu, Victoria o așteaptă pe franțuzoaica Clara Burel (56 de ani).