Sabalenka și Azarenka au început la US Open

Ultimul turneu de tenis de Grand Slam al anului, US Open, are loc la New York în aceste zile de august.

Belarusele Arina Sabalenka și Victoria Azarenka s-au prezentat luni pe terenurile americane în cadrul etapei principale a US Open Championship.

Ambii tenismeni au început cu succes, obținând victorii în primele meciuri.

Sabalenko

A doua rachetă a planetei Sabalenka în 1/64 de finală s-a luptat cu australianca Priscilla Hong, care ocupă locul 203 în clasamentul mondial.

Arina s-a descurcat fără probleme cu adversara ei, învingând-o în două jocuri – 6:3 și 6:3.

În continuare, compatriotul va trebui să intre într-o confruntare cu cea de-a 76-a rachetă a lumii, italianca Lucia Bronzetti.

Apropo, anul trecut Sabalenka a ajuns în finala US Open, unde a pierdut în fața americancei Cori Gauff.

Azarenka

O altă bieloruză – a 20-a rachetă a planetei Victoria Azarenka – a jucat în primul ei meci la acest turneu cu ucraineana Yulia Starodubtseva (146).

În jocul de deschidere, tenismenul din Belarus a pierdut – 3:6. A câștigat a doua și a treia decisivă cu același scor – 6:1 și 6:1.

În 1/32 de finală, Victoria va încerca să depășească rezistența celei de-a 56-a rachete a lumii, franțuzoaica Clara Burel.

Sasnovici

La turneu participă și belarusa Alexandra Sasnovich (locul 107 în clasamentul mondial).

Ea a ajuns în etapa principală prin calificare. În seara zilei de 27 august, va juca împotriva celei de-a 33-a rachete a planetei, britanică Katie Boulter.

Fondul de premii

Anul acesta, fondul total de premii al US Open a stabilit un record de 75 de milioane de dolari.

Câștigătorii atât dintre bărbați, cât și dintre femei (vorbim despre single) vor câștiga 3.600.000 de dolari.

În 2023, turneul masculin a fost câștigat de sârbul Novak Djokovic, care l-a învins în finală pe rusul Daniil Medvedev.