Kazan vs Makhachkala. Rubin și Dynamo au concurat în Premier League rusă

Vineri, 23 august, a început etapa a 6-a în Premier League rusă de fotbal.

S-a deschis cu confruntări cu participarea reprezentanților Tatarstanului și Daghestanului – Kazan „Rubin” și Makhachkala „Dynamo”.

Meciul a avut loc la Kazan. În fața fanilor lor, jucătorii lui Rashid Rakhimov au tratat cu oaspeții fără milă sau milă.

Două goluri au fost marcate împotriva portarului daghestanian. Proprietarii le-au lăsat nedeschise. Total – 2:0. Victorie pentru Kazan. Primul în țara natală de la începutul sezonului.

Iar spectatorii și telespectatorii au văzut primul gol abia în minutul 45 – penalty-ul a fost transformat de Merlind Daku.

Nikola Ciumic a dublat avantajul lui Rubin în minutul 63.

În minutul 68, Dinamo a avut probleme – Mutalip Alibekov a văzut cartonaș roșu în fața lui. Apoi echipa a jucat în minoritate.

În minutul 73, oaspeții l-au adus de pe bancă pe mijlocașul belarus Kirill Zinovich, care a primit cartonaș galben în timpul opririi.

Etapa a șasea a RPL va continua cu meciurile de sâmbătă CSKA – Akron, Zenit – Spartak, Fakel – Orenburg și Akhmat – Khimki.

Duminică după-amiază vor juca: „Krylya Sovetov” cu „Paris Nijni Novgorod”, „Dynamo” Moscova cu „Krasnodar” și „Lokomotiv” cu „Rostov”.

În acest moment, Zenit St. Petersburg este în fruntea tabelului de campionat cu 13 puncte.

Primele cinci includ Dynamo (12) din capitală, Lokomotiv (12) și Spartak (10), precum și Rubinul din Kazan (10).