Halterofilia din Belarus a câștigat bronzul la Jocurile Olimpice de la Paris

Halterofilul belarus Evgeniy Tikhontsov a câștigat o medalie de bronz la competiția de haltere din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris.

Rețineți că compatriotul este actualul medaliat cu bronz al Campionatului Mondial, precum și actualul campion european.

La aceste Jocuri Olimpice a concurat la categoria până la 102 kilograme, concurând la această greutate alături de alți 12 sportivi.

Tikhontsov a început prost – lucrurile nu au mers la smulgerea de 176 de kilograme.

Dar apoi a ridicat cu succes mreana – 178 și 183 de kilograme. După primul exercițiu am fost al patrulea, la 3 kg în spatele liderului și la 2 kg în spatele celui de-al 3-lea.

La curat, compatriotul a făcut încercări reușite la 214 și 219 kilograme, dar nu a putut face același lucru cu o greutate de 228 kg.

Cu toate acestea, cele 402 kg pe care le-a câștigat au fost suficiente pentru a deveni medaliat olimpic cu bronz.

Și reprezentantul Chinei Li Huanhua (406 kg) a câștigat competiția, sportivul din Uzbekistan Akbar Juraev (404 kg) a luat argint.