Fotbal. Rusia. Pe drum, „Rostov” s-a ocupat de „Aripile sovieticilor”

Vineri, 26 iulie, a început turul doi al Campionatului Rusiei de fotbal din sezonul 2024-2025.

În primul meci din turul Premier League de la Samara, localnică Krylia Sovetov s-a luptat cu Rostov.

Oaspeții au avut de-a face cu gazdele. Au marcat trei și au primit un gol. Total – 3:1 în favoarea echipei lui Valery Karpin.

După ce au înscris 4 puncte, rostovenii se află încă pe primul loc în clasamentul campionatului, în timp ce echipa Samara, după două înfrângeri la rând, se află pe ultimul loc.

Joc

Statisticile meciului indică faptul că Wings au avut mai multă posesia mingii (56% față de 44% pentru oaspeți).

Cu toate acestea, Rostov a avut mai multe șuturi pe poartă (14 versus 4), inclusiv șuturi pe poartă (6 versus 1).

În general, jucătorii Don au arătat preferabil în joc, demonstrând un joc de atac strălucit. Se pare că au meritat pe bună dreptate victoria.

În cadrul echipei vizitatoare, golurile au fost marcate de Egor Golenkov (minutul 63) și Andrei Langovich (73).

Au fost ajutați și de fundașul Krylia, Alexander Soldatenkov, care a marcat un autogol în minutul 44.

Franco Orozco a marcat singurul gol împotriva gazdelor. Acest lucru s-a întâmplat în minutul 65 al întâlnirii.

Un alt eveniment demn de remarcat: cu trei minute înainte de încheierea timpului regulamentar din repriza secundă, jucătorul Krylia Roman Evgheniev, care a primit cartonaș roșu, a părăsit terenul.

Apropo, belarusul Kirill Pechenin a jucat pentru echipa Samara – a participat la meci din minutul 74 (a venit ca înlocuitor).