6:2. Dinamo Kiev a luptat cu Partizan din Serbia în meciul de calificare în Liga Campionilor

Marți, 23 iulie, a început turul doi al calificărilor pentru Liga Campionilor.

Dinamo Kiev a intrat în luptă. În prima confruntare cu Partizan Belgrad, „albaștrii” s-au dovedit a fi mai puternici.

Înfrângerea sârbilor a fost realizată formal și fără milă. Echipa de la Kiev a marcat șase goluri și a primit de două ori. Total – 6:2.

Cine a marcat

Meciul a avut loc pe un stadion din orașul polonez Lublin.

Printre câștigători, au marcat Nikolai Shaparenko (minutul 40), Vladimir Brazhko (43), Alexander Karavaev (45+1), Vladislav Kabaev (55), Denis Popov (83) și Alexander Pikhalenok (90+2).

Pentru sârbi, Matheus Saldanha a marcat două șuturi precise – în minutul 22-1 de la penalty și în minutul 66.

Particularitatea acestui meci a fost că, prin acordul cluburilor, s-a jucat fără suporteri Partizan.

Acest lucru se datorează faptului că echipa a participat recent la Cupa Frăției de la Moscova, unde au jucat și CSKA, Dynamo și OFK Belgrad din capitală.

Înlocuirea strângerii de mână

Înainte de meciul cu Partizan, antrenorul principal al lui Dinamo Kiev, Alexander Shovkovsky, a spus că jucătorii săi nu vor da mâna adversarilor.

El a mai spus că nu va exista nici un schimb de fanioane cu sârbii. Din acelasi motiv.

Însă, căpitanii celor două echipe au făcut schimb de fanioane, iar jucătorii, în loc să dea mâna, s-au lovit cu pumnii, exprimându-și astfel un salut.

Meciul retur dintre aceste echipe va avea loc la Belgrad pe 31 iulie. Fără fani dinamovistici.

Alte meciuri

Printre alte jocuri din turul 2 al calificărilor Ligii Campionilor, remarcăm un egal (1:1) între Steaua românească și Maccabi din Israel.

Confruntarea dintre elvețianul Lugano și turcul Fenerbahçe s-a dovedit a fi extrem de productivă – 3:4.

Sparta Praga i-a învins pe deplasare pe irlandezi Shamrock Rovers (2:0), iar maghiarul Ferencvaros i-a învins pe New Saints din Țara Galilor (5:0).