Fotbal. Calificarea Ligii Conferințelor. Cum au jucat cluburile din Belarus în primul tur

Două cluburi din Belarus și-au finalizat performanțele în calificarea Ligii Conferințelor de Fotbal.

Nici Isloch, nici Zhodino Torpedo, reprezentând regiunea Minsk, nu au reușit să intre în turul doi de selecție.

Cât despre debutantul absolut al Cupei Europei, Isloch, după ce a câștigat primul meci cu La Fiorita din San Marino cu scorul de 1:0, bielorușii au pierdut în retur cu același scor.

Penalizare

Echipa lui Dmitri Komarovsky a cedat cu trei minute înainte de finalul reprizei secunde.

În prelungiri, niciunul dintre adversari nu a marcat. La loviturile de departajare, norocul a fost de partea clubului din San Marino – 4:2.

Iar fotbaliștii Torpedo-BelAZ au renunțat la competiție, pierzând total în fața Moldovei Milsami.

În prima confruntare, adversarii au învins formația din Belarus cu scorul de 4:2, a doua s-a încheiat la egalitate fără goluri.

Grodno

Cu toate acestea, Liga Conferințelor nu va rămâne fără reprezentare din Belarus. Din turul 2 al calificărilor va intra în luptă Neman de la Grodno.

Echipa lui Igor Kovalevich va încerca să învingă un club destul de cunoscut din România, CFR.

Primul meci este programat pe 25 iulie (care se va desfășura în orașul românesc Cluj-Napoca), returul va avea loc pe 1 august la Győr (Ungaria).

Liga Campionilor

Să vă reamintim că Dynamo Minsk continuă să concureze în calificarea Ligii Campionilor, învingându-l pe armeanul Pyunik în primul tur (0:0 și 1:0).

În turul doi, „albaștrii” se vor întâlni cu bulgarii „Ludogorets”, participant obișnuit în fazele grupelor cupelor europene, inclusiv în Liga Campionilor.

Primul meci va avea loc la Razgrad (Bulgaria) pe 24 iulie, returul va avea loc pe 31 iulie la Mezekövesd (Ungaria).