Primul finalist al Euro 2024 a devenit cunoscut

În seara zilei de 9 iulie, a fost stabilit primul finalist al Campionatului European de Fotbal 2024.

Aceasta a fost naționala Spaniei, care a învins francezii pe stadionul din München la timp regulamentar, în timp ce a pierdut în timpul meciului.

Scorul final al confruntării este 2:1 în favoarea „furiei roșii” și spre deliciul numeroșilor fani ai acestei echipe, inclusiv din Belarus și Rusia.

Cum au ratat spaniolii

În ceea ce privește jocul în sine, respectându-și porecla, spaniolii s-au repezit la adversar încă din primele minute: i-au învins, au trecut la poartă și au creat momente periculoase.

Cu toate acestea, nu au marcat. Mai mult, le-a ratat-o.

În minutul 9, ca urmare a unui contraatac inamic, culminat cu o pasă înaltă a lui Kylian Mbappe, Randall Kolo Muani a marcat un gol.

La Euro din acest an, spaniolii au avut ocazia să recâștige în timpul meciului pentru a doua oară – prima oară acest lucru s-a întâmplat în confruntarea cu georgienii, pe care în cele din urmă i-au învins puternic.

Soarta francezilor

Francezii au avut aceeași soartă ca și formația georgiană, singura diferență fiind că tricolorii au primit nu 4, ci 2 goluri.

Prima dintre ele este în minutul 21. Cu o lovitură magnifică, care a devenit o adevărată decorație a întregului campionat, Lamin Yamal, în vârstă de 16 ani, a egalat scorul.

Cinci minute mai târziu, Dani Olmo a adus Spania în avantaj. După cum s-a dovedit, acesta a fost ultimul gol al meciului și golul victoriei pentru „furie”.

Cine va juca în finală cu Spania?

Astăzi, 10 iulie, echipa lui Luis de la Fuente va afla cu cine se va lupta în finala turneului.

Seara, la Dortmund, echipele Angliei și Olandei vor concura în a doua semifinală.

Iar cel mai important meci al Euro este programat pentru 14 iulie – jocul ar trebui să aibă loc pe Stadionul Olimpic din Berlin.

Anterior, peste 300.000 de fani au participat la reluarea 1/4 de finală dintre Germania și Spania.