Argentina sau Ecuador: a devenit cunoscută prima semifinalistă a Cupei Americii

În ultimele săptămâni, atenția multor iubitori de fotbal a fost atrasă doar de Campionatul European.

Dar în paralel cu campionatul continental european are loc un alt turneu internațional important.

Vorbim de Cupa Americii.

Apropo, etapa sferturile de finală a acestui turneu a început mai devreme de sferturile de finală ale Euro 2024.

Primul semifinalist al actualei Cupei Americii a fost deja stabilit, relatează surse de pe internet.

Desfășurarea meciului Argentina – Ecuador

Primul meci din sferturi de finală a avut loc pe stadionul NRG din orașul american Houston.

Adversare au fost naționalele Argentinei și Ecuadorului.

Primul gol a fost marcat la aproape 35 de minute de la fluierul de start. Atacantul echipei argentiniane Lisandro Martinez s-a remarcat.

În minutul 61, echipa ecuadoriană ar fi putut egala scorul. Cu toate acestea, Enner Valencia nu a reușit să transforme penalty-ul.

Cu toate acestea, în timpul suplimentar, ecuadorienii au reușit totuși să-și atingă obiectivul. Kevin Rodriguez a marcat pentru 1-1.

La loviturile de departajare, argentinienii au fost mai puternici – 4:2. Merită subliniat că Lionel Messi nu a reușit să transforme lovitura de pedeapsă: mingea a lovit bara transversală.

Cu toate acestea, micul eșec al legendei fotbalului nu a împiedicat echipa sa să ajungă în semifinale.