Țările de Jos și Turcia. S-au stabilit ultimii sferturi de finală ai Euro 2024

În seara zilei de 2 iulie au fost stabiliți ultimii participanți la sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal.

Au fost echipele Olandei și Turciei, care au învins România și, respectiv, Austria la un optime.

Apropo, Olanda va juca în sferturile de finală cu Turcia.

Echipa României a lui Ronald Koeman a trecut fără probleme. Au marcat trei goluri. Nu ne-a ratat nici unul singur.

Donyell Malen (minutele 83 și 90) și Cody Gakpo (20) au marcat de două ori pentru Orange.

Meci fantastic

Mai târziu turcii s-au jucat cu austriecii. Întâlnirea s-a dovedit a fi, poate, una dintre cele mai strălucitoare de la acest Euro.

Ambele echipe au demonstrat un fotbal de atac ascuțit, plin de multe ocazii de gol.

Deja în primul minut al confruntării, Merih Demiral a marcat – Türkiye a luat conducerea. A dublat avantajul echipei sale în minutul 59.

În minutul 66, adversarii au reușit să recupereze un gol – Michael Gregoric a marcat cu un șut precis.

Portarii și-au arătat valoarea până la final. La început, portarul Patrick Penz a salvat Austria de la al treilea gol.

Deja în ultimele secunde de oprire pentru repriza secundă, austriecii ar fi putut egala scorul – lovitura de cap a lui Christoph Baumgartner părea incredibil de salvată de Mert Günok.

Astfel, Turcia a învins Austria cu scorul de 2:1 și a ajuns în sferturi, unde se va lupta cu Olanda. Meciul va avea loc pe 6 iulie la Berlin.

Cine mai joacă în sferturile de finală?

În aceeași zi, la Dusseldorf, britanicii și elvețienii se vor întrece pentru dreptul de a intra în semifinale.

Cu o zi mai devreme, pe 5 iulie, la Stuttgart, naționala Spaniei se va confrunta cu gazdele turneului, germanii.

În aceeași vineri, Portugalia, condusă de Cristiano Ronaldo (el, de altfel, a spus că acesta este ultimul său Euro), va întâlni Franța la Hamburg, unde are un astfel de jucător precum Kylian Mbappe.

Semifinalele vor avea loc pe 9 și 10 iulie. Finala este programată pe 14 iulie pe Stadionul Olimpic din Berlin.

Anterior, Portugalia a adus problema după meci, iar Franța a învins cu greu Belgia.