Euro 2024. Portugalia a dus problema la penalty-uri, Franța a învins cu greu Belgia

Luni seara au avut loc urmatoarele meciuri din optimile de finala ale Campionatului European de Fotbal.

Franța a învins cu greu Belgia, iar Portugalia a dus problema la penalty-uri, unde portarul său Diogo Costo a jucat fantastic.

Apropo, în prelungiri portughezii au avut șansa de a trece la conducere, dar Cristiano Ronaldo a ratat penalty-ul, al cărui șut a fost salvat de portarul sloven Jan Oblak.

Un gol pentru doi

Dar să revenim la meciul care a precedat bătălia sloveno-portugheză cu participarea vicecampioanelor mondiale și a belgienii.

Pentru unii, acest joc poate părea plictisitor și plictisitor, deoarece ambele echipe au dat dovadă de precauție excesivă.

Abia la finalul confruntării echipa lui Didier Deschamps s-a remarcat, și chiar și atunci nu fără ajutorul adversarului.

În minutul 85, Randal Kolo-Mouany a tras din afara suprafeței de pedeapsă – mingea a ricoșat de fundașul belgian Jan Vertonghen și a zburat în poartă.

Spectatorii nu au mai văzut goluri în această confruntare. Scorul final este 1:0. Francezii au ajuns în sferturi, unde vor juca cu portughezii.

Eroismul portarului

Acesta din urmă a învins Slovenia doar la loviturile de departajare. Iar timpul principal și prelungirile meciului s-au încheiat la egalitate fără goluri.

În 120 de minute, ocaziile de gol au fost create nu doar de eminentii portughezi, ci și de slovenii mai modesti, ale căror contraatacuri s-ar putea solda cu un gol de câteva ori.

În prelungiri, aproape totul a fost la fel, plus penalty-ul ratat al lui Ronaldo.

Iar la finalul prelungirilor, Slovenia a avut o mare oportunitate de a marca, dar Benjamin Sheshko nu a reușit să-l învingă pe portarul Diogo Costa.

Acesta din urmă a fost, de asemenea, eroic în loviturile de departajare ulterioare – a respins trei lovituri la rând, în timp ce partenerii săi nu au ratat niciodată.

Total: la penalty-uri – 3:0. Portugalia a ajuns în sferturile de finală, unde va juca cu francezii.

Cine joacă azi?

Astăzi, 2 iulie, vor avea loc confruntările finale din cadrul optimilor de finală ale campionatului.

Nationala Olandei va incerca sa-i invinga pe imprevizibilii romani, iar nationala Turciei va juca impotriva austriecilor.

Anterior, în 1/8 de finală, Georgia a jucat cu Spania, Anglia a jucat cu Slovacia.