Croații nu au supraviețuit, Italia este în playoff. Rezultatele rundei a treia a Euro din Grupa B

Faza grupelor din Campionatul European de fotbal se apropie de final. În seara zilei de 24 iunie, toate i-urile au fost punctate în grupa B.

Cu o zi înainte, după două runde, acolo se dezvoltase o situație foarte intrigantă.

Doar Spania, care a înscris 6 puncte, și-a asigurat un loc garantat în playoff înainte de termen.

Întrebare ascuțită

Campioanele Europei în exercițiu au avut 3 puncte, naționalele Croației și Albaniei au avut câte câte câte unul.

Toate echipele au avut șansa să continue lupta, dar în confruntarea dintre „dame” și „Squadra Azzurra” întrebarea a fost clară: fie Croația, fie Italia.

În același timp, un egal nu i-a convenit primilor, la fel cum nu i-a convenit albanezilor, care încercau să învingă Spania, ca David Goliath.

Modric

Meciul cu italienii și croații s-a dovedit a fi uimitor prin dramatismul, intensitatea pasiunilor și dorința ambelor echipe de a juca fotbal rapid, ofensiv și combinațional.

Liderul trupei slave, neclintitul Luka Modric, a avut șansa să deschidă scorul din penalty. Nu a reușit să treacă prin portarul adversarilor Gianluigi Donnarumma.

Totuși, la scurt timp același Modric a tot marcat, creând o adevărată frenezie de bucurie printre suporterii echipei sale de pe stadionul din Leipzig.

Acest eveniment a avut loc în minutul 55. Cu acest scor, Croația a ocupat locul 2 și a părăsit grupa.

Răspunsul Italiei

Timpul principal s-a încheiat așa. A fost compensat de arbitru. Și aici s-a întâmplat o nenorocire uriașă, o adevărată tragedie pentru Balcani.

În minutul 8 de la oprire, Mattia Zaccagni a egalat scorul cu un șut superb de la distanță.

Astfel, meciul s-a încheiat la egalitate 1:1. Italia s-a calificat în playoff de pe locul doi.

Albanezul David vs Spaniol Goliat

Concomitent cu acest meci de la Düsseldorf, echipa albaneză a încercat să înfrunte Spania.

Nu a mers. Deși prima echipă a jucat bine, venerabilul adversar, unul dintre giganții fotbalului mondial, a adus cu calm problema la victorie.

Mai mult, singurul gol din această întâlnire a fost marcat în minutul 13 – a marcat Ferran Torres.

Apropo, Spania, care a marcat 9 din 9 posibile puncte, nu a ratat nici un gol în faza grupelor, marcând 5 goluri.

Care este rezultatul?

În urma rezultatelor a trei runde din grupa B, „furiile roșii” au terminat pe primul loc cu 9 puncte, italienii au ajuns pe locul doi cu 4 puncte.

Croații au ocupat locul trei cu 2 puncte, iar albanezii au încheiat ultima lor performanță la turneu cu 1 punct.

Anterior a devenit cunoscută drept a treia rundă a Euro în Grupa A.