Runda a treia a început la Euro 2024: rezultate în Grupa A

Duminică seara, 23 iunie, a început runda a treia și ultima a fazei grupelor din Campionatul European de fotbal.

Grupa A a prezentat echipele Germaniei și Elveției, precum și ale Ungariei și Scoției.

Prima pereche s-a egalat (și nemții au ripostat), ceea ce a permis „cruciaților” să urmeze echipa Bundesteam în playoff.

Iar ungurii, care au marcat în minutul 10 al timpului adăugat la timpul principal al reprizei secunde, au marcat primele 3 puncte la Euro și și-au păstrat șansele de a participa în continuare.

Germania vs Elveția

În ceea ce privește confruntarea dintre gazde și Alpi, primii care s-au distins au fost fotbaliștii din țara brânzeturilor și a ceasurilor. Dan Ndoye a marcat în minutul 28.

Germania a revenit cu puțin timp înainte de fluierul final – Niklas Füllkrug a marcat cu o lovitură precisă. Scorul final al jocului este 1:1.

Ultimul gol

Kevin Chobot a devenit salvator pentru echipa națională a Ungariei.

A marcat cel mai recent gol din istoria Campionatelor Europene (minutul 10 adăugat la timpul oprit din repriza a 2-a).

Dacă ar fi fost egalitate, ungurii și scoțienii nu ar fi ieșit din grupă. Și așa, după ce au câștigat cu scorul de 1:0, primii mai au o șansă, cei doi nu.

Rezultate

Astfel, pe baza rezultatelor fazei grupelor, locurile din Grupa A au fost repartizate astfel:

1. Germania – 7 puncte;
2. Elveția – 5 puncte;
3. Ungaria – 3 puncte;
4. Scoția – 1 punct.

Grupa B

Astăzi, 24 iunie, reprezentanții Grupei B vor juca în etapa a 3-a.

Spaniolii, care anterior și-au asigurat accesul în play-off, vor juca cu albanezi, iar actualii campioni europeni, italienii, se vor lupta cu croații.

Înainte de ultima rundă, situația în această grupă este următoarea: Spania este pe primul loc cu 6 puncte, urmată de Italia (3), Croația (1) și Albania (1:1).

Anterior a fost raportat în detaliu cum Spania a învins Italia.