Pentru prima dată în istoria sa, naționala Georgiei a jucat la Euro. Portugalia a jucat și pe 18 iunie

Pentru prima dată în istoria lor, jucătorii naționalei Georgiei au jucat la Campionatul European pe 18 iunie.

Debutul s-a dovedit a fi în categoria „nu vă puteți imagina un lucru mai bun”. Echipa a lăsat cele mai pozitive impresii cu performanța sa, demonstrând un fotbal de atac genial.

Fotbal care a surprins destul de mult adversarul – echipa turcă mult mai experimentată și plină de stele.

Adevărat, acesta din urmă a câștigat totuși – 3:1. Dar cel puțin s-ar putea să nu fi câștigat, sau chiar să fi pierdut cu totul.

Prima jumătate

Meciul a avut loc pe un stadion plin din Dortmund. În minutul 25, Türkiye a luat conducerea – Mert Muldur a marcat.

Două minute mai târziu, turcii au marcat din nou împotriva georgienilor, dar golul lui Kenan Yildiz a fost anulat din cauza ofsaidului.

Și înainte de golul ratat, echipa francezului Willy Sagnol, care a jucat curajos, și-a intensificat atacurile.

Unul dintre ei a dat roade în minutul 32 – Georges Mikautadze a marcat un gol.

Ora nr. 2

În repriza secundă, Türkiye a trecut din nou în avantaj – Arda Guler a marcat un gol frumos în 65-a.

Și din nou, Georgia a zburat literalmente pentru a recupera. Echipa și-a creat câteva ocazii extrem de tăioase, inclusiv lovirea transversală, dar niciuna nu a fost realizată.

La final, Georgia a primit un corner. Portarul Giorgi Mamardashvili a intrat în suprafața de pedeapsă a altcuiva.

După serviciu, mingea a sărit în fața turcilor și Kerem Aktürkoglu s-a repezit spre poarta goală pentru a stabili scorul final al meciului – 3:1.

Portugalia vs Cehia

Programul turului I al Campionatului European s-a încheiat cu un meci între naționalele Portugaliei și Cehiei.

Meciul a avut loc la Leipzig. Ronaldo și compania au obținut o victorie puternică – 2:1.

În ciuda dominației complete a echipei lui Roberto Martinez, prima repriză s-a încheiat la egalitate – 0:0.

Și în secunda, cehii au dat peste un contraatac și au deschis scorul – Lukasz Provod a marcat în minutul 62.

Dar după 7 minute slavii au marcat un autogol – Robin Granach a tăiat mingea în propria poartă.

În al doilea minut de oprire, Francisco Conceicao a marcat golul victoriei pentru Portugalia. Total – 2:1.

recordurile lui Ronaldo

În această confruntare, căpitanul naționalei Portugaliei, în vârstă de 39 de ani, Cristiano Ronaldo, a stabilit din nou recorduri.

A devenit primul fotbalist din istorie care a jucat la al 6-lea Campionat European.

A ajuns și numărul 1 mondial la numărul de meciuri pentru echipa națională (208).

Un alt record este numărul de goluri marcate pentru echipa națională. Ronaldo are 130 dintre ele.

Mai devreme, la Euro 2024, s-a înregistrat prima ucraineană pierdută prost, iar francezii, grație unui autogol al austriecilor, au câștigat.