Euro 2024. Spaniolii s-au jucat cu croatii, italienii cu albanezii

În cadrul Campionatului European de Fotbal, care a început pe 14 iunie în Germania, sâmbătă, 15 iunie, s-au disputat primele meciuri ale echipei din Grupa B.

Fără probleme, naționala Spaniei s-a descurcat cu croații (3:0), iar actualii campioni ai continentului, italienii, i-au învins cu mare dificultate pe albanezi (2:1).

Apropo, cei din urmă au devenit autorii celui mai rapid gol din istoria Campionatelor Europene – au marcat în a 23-a secundă.

Recordul a fost stabilit la Dortmund (meciul s-a ținut acolo) de Nedim Bajrami.

Italienii nu au vrut să suporte atâta insolență a adversarului și, în unanimitate, au mers să recupereze, suprimând cu puterea lor pe Balcanii, care nu erau atât de experimentați în astfel de situații.

Și apoi, în minutul 11, scorul a fost egalat – Alessandro Bastoni a marcat. Cinci minute mai târziu, Nicolo Barella a adus Azzurra în avantaj.

După cum sa dovedit, Barella a marcat golul victoriei. Cu acest scor – 2:1 – meciul s-a încheiat.

Și la Berlin, în aceeași zi, naționalele Spaniei și Croației au jucat mai devreme. Pirineii au câștigat – 3:0.

Mai mult, spectatorii au văzut toate cele trei goluri în prima repriză. Golurile au marcat Alvaro Morata, Fabian Ruiz și Daniel Carvajal.

În a doua repriză, „damele” au început să joace mai activ și au creat mai multe ocazii periculoase lângă poarta adversă, dar nu au reușit să înscrie.

În plus. În minutul 81, croaților li s-a acordat o lovitură de pedeapsă.

Bruno Petkovic sa oferit voluntar pentru a executa penalty-ul. A eșuat.