Olympiacos vs Fiorentina. A avut loc finala UEFA Conference League

În seara zilei de 29 mai a avut loc meciul final al celui de-al treilea turneu european de fotbal pe cluburi.

La finala Ligii de Conferințe din sezonul 2023/2024 au fost prezenți Olympiacos grec și Fiorentina italiană.

Meciul a avut loc pe stadionul Hagia Sophia din Atena.

Olympiacos a câștigat cu un scor minim, relatează surse de pe internet.

Progresul meciului „Olympiacos” – „Fiorentina”

Meciul decisiv al celei de-a treia ediții a Ligii Conferințelor nu a încântat publicul cu o abundență de goluri.

Timpul regulamentar s-a încheiat la egalitate – 0:0.

Zerourile de start au rămas pe tabela de marcaj chiar și după primele 15 minute suplimentare.

Singurul gol a venit la finalul celei de-a doua prelungiri.

În minutul 116 al meciului, atacantul marocan de la Olympiacos Ayoub El-Kaabi a adus victoria echipei sale.

Astfel, echipa din orașul grec Pireu și-a învins rivalii din Italia cu scorul de 1:0 și a devenit câștigătoarea UEFA Conference League 2023/2024.

Merită să subliniem că până acum, cluburile din Grecia nu au câștigat niciodată Cupe Europene.

Cu toate acestea, naționala Greciei a câștigat senzațional Campionatul European de Fotbal în 2004.