Șase goluri pentru doi. În Campionatul Italiei, Juventus a revenit după 0:3

În cadrul penultimei – a 37-a – rundă a Campionatului Italiei de fotbal, legendara Juventus a vizitat Bologna.

În timpul meciului, echipa din Torino a „ars” 0:3, dar totuși a reușit să recâștige. Scorul final al confruntării este 3:3.

Apropo, pentru „bătrâna”, care a văzut vremuri mai bune, aceasta este deja a șasea remiză la rând.

În cadrul Bologna, oaspeții au fost surprinși neplăcut de dubla lui Riccardo Calafiori (minutele 2 și 53), iar Santiago Castro a pus probleme și cu golul său (11).

Federico Chiesa (minutul 76), Arkadiusz Milik (83) și Kenan Yildiz (84) au marcat pentru Juve.

Printre alte întâlniri memorabile ale etapei a 37-a din Serie A, remarcăm o altă luptă egală – între Fiorentina și Napoli (2:2).

Confruntarea dintre Torino și Milan s-a încheiat pe neașteptate – aceștia din urmă au fost învinși cu scorul de 3:1.

Inter Milano, devenit campioana ţării, s-a încheiat în pace cu Lazio de la Roma – 1:1.

Romii capitalei, luptând pentru competiția europeană, au învins Genoa cu minim 1:0.

Înainte de ultima rundă, situația în fruntea clasamentului campionatului italian este următoarea: locul 1 – Inter (93 de puncte), 2 – Milano (74).

Bologna și Juventus, care s-au jucat, sunt pe locurile 3 și 4 cu 68 de puncte.

Următorii în TOP 10 sunt Atalanta (66), Roma (63), Lazio (60), Fiorentina (54), Torino (53) și Napoli (52).

Anterior, în campionatul din Belarus, Dynamo Minsk a jucat cu Shakhtar Soligorsk.