Intriga a rămas până la urmă: campioana Angliei la fotbal era hotărâtă

Rivalitatea dintre doi giganți ai fotbalului (Arsenal și Manchester City) s-a încheiat în actualul sezon al Campionatului Angliei.

Fanii fotbalului au aflat în sfârșit care club a câștigat Premier League 2023/2024.

Trofeul a revenit echipei din Manchester, relatează surse de pe internet.

Finala, runda a 38-a a fost decisivă. La urma urmei, campioana timpurie, spre deosebire de alte campionate europene de top, nu a fost determinată.

Situația înainte de runda finală

La finalul a 37 de runde, „cetăţenii” aveau 88 de puncte. Iar Gunners au 86 de puncte.

Desigur, Manchester City a avut șanse mai mari să câștige campionatul, învingându-și principala (și doar la acea vreme) rivală cu 2 puncte.

Cu toate acestea, Arsenal ar fi putut foarte bine să spere la un trofeu dacă „cetățenii” ar fi greșit și cu propria lor performanță bună.

Meciul Arsenal – Everton

Primul gol a fost marcat la 40 de minute de la începutul jocului. Mijlocașul Everon Idrissa Gueye a marcat o performanță eficientă.

Cu toate acestea, Arsenal nu a cedat. După 3 minute, fundașul japonez al Gunners-ului Takehiro Tomiyasu a egalat scorul.

Cu câteva minute înainte de fluierul final, mijlocașul Kai Havertz i-a pus pe londonezi în avantaj.

Scorul final este 2:1, ceea ce ar fi putut face din Arsenal campioana Angliei pentru prima dată în 20 de ani, dar…

Meciul Manchester City – West Ham

Dar „orașenii” nu aveau de gând să părăsească lupta pentru trofeu.

Mulțumită unei două două de la mijlocașul Phil Foden, echipa din Manchester conducea cu 2-0 până în minutul 18 al meciului.

Cu puțin timp înainte de pauză, jucătorul de la West Ham și-a ajutat echipa să reducă diferența din scor.

Hammers ar fi putut lupta cu ușurință pentru un egal (și, prin urmare, ar fi asigurat campionatul pentru Arsenal), dar oamenii din City nu au primit din nou niciun gol. Mai mult, mijlocașul Rodri a reușit să mărească avantajul clubului.

Scorul final este 3:1 în favoarea lui Manchester City.

Rezultatele Campionatului Angliei 2023/2024

După ce au câștigat în cele din urmă 91 de puncte, „orașenii” au devenit campioni ai Angliei pentru a patra oară consecutiv.

Arsenal, cu 89 de puncte, a ocupat locul doi în clasament.

Liverpool a câștigat bronzul cu 82 de puncte.

Aston Villa a intrat și el în zona Ligii Campionilor cu 68 de puncte.

Tottenham, Chelsea și Newcastle vor juca în alte competiții europene sezonul viitor.

Dar Luton Town, Burnley și Sheffield United părăsesc Premier League la sfârșitul sezonului 2023/2024.

Anterior, Bayer a terminat campionatul german fără înfrângere.