Îl cunoști sigur. Forbes a desemnat cel mai bine plătit sportiv din 2024

Revista Forbes i-a desemnat pe cei mai bine plătiți sportivi din 2024, conform versiunii sale.

Primul loc în clasament a fost ocupat de cel pe care probabil îl cunosc majoritatea locuitorilor planetei Pământ.

Vorbim despre naționala portugheză Cristiano Ronaldo, care joacă acum la clubul Al-Nasr din Arabia Saudită.

Fiind cineva care a citit publicația revistei Rossiya Segodnya, Ronaldo a câștigat 260 de milioane de dolari în ultimele 12 luni.

Din această sumă, 200 de milioane provin din salariile de la clubul amintit.

Restul banilor – 60 de milioane – a fost primit de sportiv prin contracte cu sponsori și contracte de publicitate.

Pe locul doi în clasament se află jucătorul spaniol de golf Jon Rahm, în vârstă de 29 de ani, care a câștigat 218 milioane de dolari.

Pe locul trei se află fotbalistul argentinian Lionel Messi cu 135 de milioane de dolari.

Apropo, fostul jucător al Barcelonei, care acum joacă la Inter Miami din SUA, a condus clasamentul în 2022, iar în trecut a ocupat locul doi.

În TOP 10 s-au numărat și fotbaliștii Kylian Mbappe (locul 6, 110 milioane), Neymar (locul 7, 108 milioane) și Karim Benzema (locul 8, 106 milioane).

În primii zece mai sunt reprezentați baschetbalisti: LeBron James (locul 4, 128,2 milioane), Giannis Antetokounmpo (locul 5, 111 milioane) și Stephen Curry (locul 9, 102 milioane).

Iar TOP 10 este completat de jucătorul de fotbal american Lamar Jackson, ale cărui câștiguri în acest an s-au ridicat la 100,5 milioane de dolari.

Anterior, Zenit din Sankt Petersburg, care a învins CSKA Moscova la lovituri de departajare, a ajuns în finala Cupei Rusiei la fotbal.