Fotbalul Rusiei. După lovituri de departajare în meciul cu CSKA, Zenit St. Petersburg a ajuns în finala Cupei

În seara zilei de 15 mai 2024, fanii fotbalului ruși au recunoscut al doilea finalist al Cupei țării.

A fost Zenit din Sankt Petersburg, care a învins pe stadionul său CSKA Moscova în prezența a peste 50.000 de spectatori.

Chiar dacă nu au câștigat în timpul regulamentar (0:0 în ambele reprize, cu scor 1:1 după primul meci de la Belokamennaya), ci pe baza rezultatelor unei lovituri de departajare.

Acesta a fost Calea RPL, parcursă cu onoare de echipa care reprezintă orașul de pe Neva.

Apropo, l-au învins pe fostul câștigător al Cupei. Echipa armatei Moscovei a pierdut în fața băieților lui Serghei Semak la penalty-uri cu scorul de 4:5.

Și mai devreme, fotbaliștii Baltika din Kaliningrad au ajuns în finala Cupei, învingându-l pe Spartak-ul capitalei în orașul lor natal în meciul final al Calea Regiunilor.

Singurul gol din acel meci a fost marcat de columbianul Kevin Andrade în minutul 4, profitând de un pas al belarusului Vitaly Lisakovich.

Astfel, pe 2 iunie va avea loc principala competiție de cupă a fotbalului rusesc – Zenit și Baltika vor concura pentru trofeu.

Locul luptei finale este legendarul stadion Luzhniki din Moscova.

Mai devreme, în Campionatul Angliei, Manchester City și Tottenham au recâștigat locul 1 în clasament.