Din nou în ultimele minute. Bayer a învins Roma cu două goluri și a ajuns în finala LE

Echipa germană Bayer, care joacă fenomenal în acest sezon, continuă să uimească toată Europa fotbalistică.

Ținând cont de ultimul meci – semifinala retur de ieri cu romii italieni în Europa League – Leverkusen nu a pierdut 49 de meciuri la rând în toate turneele în care joacă.

Totodată, „farmaciștii” au câștigat 40 din aceste 49 de meciuri.

În ceea ce privește confruntarea de retur cu „lupii” romani pe stadionul lor, la început gazdele erau „pe foc” – au pierdut două goluri.

Dar, ca în multe dintre meciurile lor, oamenii lui Xabi Alonso au scăpat de înfrângere în ultimele momente ale jocului.

Astfel, scorul final la Leverkusen este 2:2. În capitala Italiei, Bayer a câștigat cu 2:0. În consecință, pe baza sumei întregului duel (4:2), germanii au ajuns în finală.

Ca parte a romanilor veniți în Germania, Leandro Paredes a marcat ambele goluri – a transformat două penaltyuri (minutele 43 și 66).

Gianluca Mancini (82) a marcat și pentru Roma. Adevărat, în acest caz vorbim de un autogol.

Josip Stanisic a marcat un șut precis pentru gazde (90+7).

În al doilea meci de semifinale din Europa League, un alt club italian, Atalanta, a evoluat cu mai mult succes.

După ce a învins-o pe francezul Marsilia (1:1 și 3:0) la general, echipa din Bergamo a ajuns în finală.

Acolo va încerca să facă cu neliniștitul Bayer ceea ce Roma nu a reușit să facă.

Să vă reamintim că meciul decisiv al acestui turneu va avea loc pe 22 mai la Dublin.

Anterior al doilea finalist în Liga Campionilor de fotbal.