Belarusii Yuren și Trushkina au câștigat licențe olimpice

La turneul european de calificare la caiac și canotaj, sportivii din Belarus au câștigat bilete la Jocurile Olimpice de vară.

La concurs au participat reprezentanți din 37 de țări europene. Belarusul va fi reprezentat la Jocurile de la Paris de Oleg Yurenya și Yulia Trushkina.

Turneul de calificare la caiac s-a încheiat la Szeged, Ungaria, unde bielorușii Yurenya și Trushkina au câștigat calificările olimpice, relatează.

Belarus a fost reprezentat de zece sportivi.

La o distanță de 1000 de metri printre caiace simple, Oleg Yurenya a câștigat.

A participat la Jocurile Olimpice de la Londra și Tokyo, este campion mondial (2019) și de patru ori campion european la 5000 de metri.

Al doilea loc i-a revenit sportivei din Gomel, Yulia Trushkina, în vârstă de 21 de ani, care a câștigat cursa de canoe simplu de 200 de metri.

Să vă reamintim că, cu o zi înainte, Angelina Bardanovskaya și Olga Klimova au câștigat biletul olimpic în canoea dublă la o distanță de 500 de metri.

Primul finalist a devenit cunoscut mai devreme.