PSV a devenit campionul Olandei pentru prima dată în 6 ani. Acesta este al 25-lea titlu al său

Campioana tarii la fotbal a fost stabilita in Olanda. A devenit unul dintre cele mai cunoscute cluburi europene – PSV din Eindhoven.

Evenimentul s-a petrecut după ce PSV a jucat meciul etapei a 32-a a campionatului național cu Sparta de la Rotterdam.

Meciul a avut loc la Eindhoven. Gazdele au câștigat. Această victorie le-a adus un campionat timpuriu – al 25-lea și primul în ultimii șase ani.

Spectacolul acesta de duminică s-a dovedit a fi plăcut atât pentru fanii PSV, cât și pentru cei neutri, fiind plin de goluri.

În total, echipele au marcat șase goluri între ele. Patru dintre ei sunt PSV, doi sunt Sparta. În consecință, scorul final al confruntării este 4:2.

Yoan Bakayoko (minutul 26), Olivier Boscagli (67), care a trimis și mingea în propria plasă în minutul 29, și Jordan Teze (78) au marcat pentru gazde.

Metinho a marcat pentru Sparta în minutul 8. Iar Saida Bakari a marcat un autogol în minutul 19.

PSV a obținut a cincea victorie consecutivă, câștigând 87 de puncte în campionat, ceea ce l-a scos la îndemâna lui Feyenoord pe locul doi (75 de puncte).

Cât despre Sparta, echipa cu 43 de puncte se află pe locul nouă în clasament.

Anterior, Spania a decis înainte de termen în fotbal.