Qazaqstan Hochei Open. Belarusii au învins Kazahstanul

În aceste zile, la Astana are loc turneul internațional de hochei Qazaqstan Hockey Open-2024.

Pe lângă gazde – naționala Kazahstanului – vor participa și echipele naționale ale Belarusului și Rusiei (sub 25 de ani).

Belarusii au început turneul cu un meci împotriva echipei gazdă.

Jucătorii de hochei kazahi, de altfel, au fost învinși de ruși cu o zi înainte – 0:1.

În confruntarea cu bieloruși, gazdele s-au trezit în rolul de a câștiga chiar și în a 10-a secundă a întâlnirii – Alexander Skorenov a marcat pucul.

La mijlocul primei reprize a dublat avantajul oaspeților, iar cu puțin timp înainte de finalul primei treimi a meciului a mai marcat și a marcat astfel un hat-trick.

La începutul următoarelor 20 de minute, gazdele au marcat, dar un minut mai târziu belarusul Igor Martynov a „accelerat” scorul la 4:1.

La mijlocul perioadei, echipa Kazahstanului a redus diferența la două goluri, iar la începutul perioadei a treia – la minim (3:4).

Când au mai rămas 6 minute până la finalul acestei perioade de joc, formația din Belarus a avut două radiații.

Profitând de această împrejurare, adversarul a egalat scorul – 4:4.

Timpul principal al meciului s-a încheiat așa. Au urmat prelungiri, jucate în format de trei la trei.

La un minut după ce a început, Vitaly Pinchuk, după o pasă a lui Igor Martynov, a pecetluit victoria formației din Belarus – 5:4.

Astăzi, 4 mai, compatrioții se vor lupta pentru trofeul principal cu rușii. Meciul începe la ora 14:00, ora belarusă.

Apropo, echipa belarusă este actuala câștigătoare a Qazaqstan Hochei Open.

Mai devreme, în prima Europa League fotbalistică, germanul Bayer a avut de-a face cu romii italieni.