Fotbal. Europa League. Invincible Bayer a învins Roma în prima semifinală

Joi seara, 2 mai, au avut loc primele semifinale ale Ligii Europa.

Într-una dintre ele, Bayer Leverkusen, care a devenit campioana Germaniei înainte de termen, a vizitat romii romani.

Neînvinși timp de 46 de meciuri la rând în diferite turnee, germanii și-au extins recordul de neînvinsuri la 37 de meciuri (39 de victorii și 8 remize).

În consecință, următoarea lor victimă a fost echipa din capitala Italiei. Iar „lupii” romani nu puteau face nimic cu un astfel de „Bayer”.

Două găuri în Roma

Echipa lui Daniele De Rossi a primit două goluri și nu a putut să-și supere adversarii, conduși de spaniolul Xabi Alonso.

Romanii au făcut prima gaură în minutul 28, când plasa porții lor a fost zguduită de o minge trimisă acolo de un șut precis al lui Florian Wirtz.

În minutul 73, oaspeții au dublat scorul în confruntare – a marcat Robert Andrich.

Meciul retur dintre echipe va avea loc la Leverkusen pe 9 mai. Dar, trebuie să presupunem, există puține speranțe pentru romi acolo, având în vedere o performanță atât de fenomenală a lui Bayer.

În cea de-a doua semifinală de ieri de la Marsilia, clubul local cu același nume a învins-o pe italianca Atalanta – 1:1.

Meciul retur dintre aceste echipe va avea loc tot pe 9 mai. Dar deja pe pământ italian.

Liga Conferințelor

Iar pe 2 mai au avut loc primele semifinale ale Ligii Conferințelor. Una dintre întâlniri a șocat comunitatea fotbalistică cu o senzație uriașă.

Vorbim despre confruntarea de la Birmingham dintre localul Aston Villa și grecul Olympiacos, outsiderul record al duelului.

Dar grecii au fost cei care au câștigat. Pe drum. În Anglia. A marcat patru goluri. Scorul final este 4:2 în favoarea lor.

Italiana Fiorentina a obținut o victorie previzibilă, învingând-o pe belgiana Brugge cu scorul de 3:2.

Meciurile retur vor avea loc pe 8 și 9 mai.

Mai devreme, în semifinalele Ligii Campionilor, Borussia Dortmund a învins PSG francez.