Belarusii l-au ajutat pe Baltika să învingă Rostov în Cupa Rusiei de fotbal

În seara zilei de 2 mai, fotbaliștii Baltika din Kaliningrad au câștigat dreptul de a concura în finala Calea Regiunilor a Cupei Rusiei.

Acest eveniment semnificativ pentru ei a avut loc ca urmare a confruntării cu Rostov și pe terenul său.

Meciul s-a încheiat cu o victorie minimă – 1:0 – pentru oaspeți. Singurul gol a fost marcat în minutul 4 al jocului de Tigran Avanesyan.

Să remarcăm că în echipa Baltika au fost văzuți mai mulți bieloruși, dintre care unul, Kirill Kaplenko, a petrecut tot timpul de joc pe teren.

În prima repriză au jucat încă doi jucători din Belarus – Vitaly Lisakovich și Yuri Kovalev.

Acum Baltika se va lupta pentru a ajunge în finala principală a Cupei – vor încerca să surprindă Spartak Moscova.

Să adăugăm că ieri a avut loc și primul meci de semifinale din Calea RPL, cu participarea CSKA Moscova și Zenit St. Petersburg.

Confruntarea, care a avut loc în capitala Rusiei, s-a încheiat la egalitate – 1:1. Meciul retur este pe 15 mai în orașul de pe Neva.

Anterior, în cadrul Campionatului Rusiei, Rostov a jucat acasă cu Orenburg.