Fotbal. Liga Campionilor. Bayern s-a confruntat cu Real Madrid în prima semifinală

În ultima seară a lunii aprilie, a avut loc un meci grandios de fotbal – în prima semifinală „ciocnire” Bayern și Real Madrid s-au întâlnit.

Pragmatismul german și romantismul spaniol, ca valurile pe stânci, s-au rostogolit pe stadionul Allianz Arena din München, debordând de emoții.

Iar spectatorii, ca milioane de telespectatori, au văzut tehnica uluitoare a fotbaliștilor, viteze mari, presare excelentă, contraatacuri devastatoare, un minim de încălcări cu un maxim de pasiuni clocotite.

Desigur, principalul punct culminant al confruntării au fost golurile. Au fost patru în total – câte două pe fiecare parte. Da, echipele s-au separat cu numerele finale de pe tabela de marcaj 2:2.

Dar asta nu este tot. În față este meciul retur de pe nu mai puțin legendarul stadion Madrid Santiago Bernabeu.

Ei bine, în ceea ce privește jocul de la München, oaspeții au marcat primii – la mijlocul primei reprize, Vinicius Junior a torpilat poarta gazdei.

După pauză, Leroy Sane a restabilit echilibrul, iar apoi Harry Kane a marcat un penalty pentru a pune Bayern în avantaj.

Un alt penalty a fost acordat în minutul 83. De data aceasta împotriva echipei München. Vinicius Junior a tras cu precizie de la marca de 11 metri.

Astfel, echipele s-au mulțumit cu un egal în luptă – 2:2. Așteptăm meciul retur pe 8 mai.

Astăzi, 1 mai, va mai avea loc un meci de semifinale. La Dortmund, localul Borussia va juca împotriva lui PSG, care recent a devenit din nou campioana Franței.

Meciul retur din această pereche va avea loc la Paris și este programat pentru 7 mai.

Anterior, Ministerul Informațiilor din Belarus a arătat fotbal EURO 2024 fără acordul UEFA.