Fotbalul Rusiei. Cum a câștigat Orenburg la Rostov

În ultimul meci din etapa a 26-a a Premier League rusă de la Rostov, clubul local cu același nume a găzduit FC Orenburg.

A existat o victorie a unui maestru cu voință puternică. În ultimele secunde ale confruntării.

Iar întâlnirea nu a început prea bine pentru rostoviți, ca să spunem ușor. Deja în minutul 12 au primit din cauza unei erori a portarului lor Nikita Medvedev.

Tanarul jucator chilian de la Orenburg, Jordi Thompson, nu a ratat sa profite de greseala – 1:0 in favoarea echipei sale.

Oricât de mult s-au străduit sportivii din stepa Don, nu au reușit să-și revină până în minutul 81.

La minutul amintit, brazilianul de la Rostov Ronaldo a egalat scorul.

Și cu câteva secunde înainte de fluierul final, în minutul 6 al timpului oprit, Nikolai Komlichenko a stabilit scorul la 2:1.

Astfel, echipa lui Valery Karpin a obținut o victorie extrem de dificilă și acum ocupă locul 7 în clasamentul campionatului cu 40 de puncte înscrise.

Iar „Orenburg” cu 26 de puncte este pe locul 14.

Primii trei sunt Zenit St. Petersburg (50), Krasnodar (50) și Dynamo Moscova (47).

Anterior, acasă, Zenit a reușit să-l învingă pe Rubin de la Kazan.