Belarusa Sabalenka a pierdut în sferturile de finală ale prestigiosului turneu de la Stuttgart

Jucătoarea de tenis din Belarus Aryna Sabalenka nu a reușit să ajungă în semifinalele prestigiosului turneu de tenis care se desfășoară în Germania.

Competiția de categoria WTA-500 se desfășoară la Stuttgart.

În sferturile de finală, Sabalenka a pierdut în fața reprezentantei Cehiei, Marketa Vondrousova.

Meciul a constat în trei seturi și a durat puțin peste două ore, relatează.

Desfășurarea meciului Sabalenka – Vondrousova

Primul set s-a încheiat cu victorie pentru ceh. Aryna Sabalenka a reușit să câștige doar trei jocuri.

În setul următor, belarusul a revenit. A doua treime a meciului s-a încheiat cu scorul de 6:3 în favoarea tenismenei din Belarus.

Setul decisiv a rămas însă cu Vondorousova, deși Sabalenka a oferit o rezistență decentă adversarei sale.

Meciul, care a durat 122 de minute, s-a încheiat cu scorul 6:3, 3:6, 5:7. Sabalenka a renunțat la turneu.

Dar merită subliniat faptul că jucătoarea de tenis din Belarus s-a confruntat cu un adversar puternic: Vondrousova se află în prezent pe locul opt în clasamentul feminin. Cehoaica are o victorie la Wimbledon 2023.

Anterior, Arina Sabalenka a ajuns în optimile de finală ale turneului de la Stuttgart: adversara belarusului a fost spaniola Paula Badosa.