Liverpool este totul. După ce i-a învins pe italieni, încă nu a ajuns în semifinalele LE

Joi seara, 18 aprilie, s-au desfășurat returul etapei sferturi de fotbal din Europa League și Conference League.

Liverpool a luptat în primul dintre aceste turnee. Adversarul este o nucă greu de spart în Serie A italiană, Atalanta de la Bergamo.

Să ne amintim că în prima confruntare – în Marea Britanie – italienii au câștigat senzațional, înscriind trei goluri fără răspuns.

În retur, Liverpool a câștigat deja un gol în minutul 7 (penalty-ul a fost transformat de Mohamed Salah).

S-ar părea că oaspeții, conduși de Jurgen Klopp, au suficient talent, efort și timp pentru a mai câștiga măcar două goluri.

Nu sa întâmplat. Golul egipteanului a rămas singurul din acest joc. Asta înseamnă că italienii au câștigat cu un scor general de 3:1 și au ajuns în semifinale.

Bayer Leverkusen, care a devenit campioana Germaniei înainte de termen, a ajuns și el în această etapă a League of Legends.

Germanii au învins pentru prima dată pe engleză West Ham pe teren propriu cu scorul de 2:0, iar în retur au egalat (1:1).

În semifinale vom vedea și Roma, care a fost mai puternică decât Milan atât în ​​primul cât și în cel de-al doilea sferturi de finală – 1:0 și 2:1.

Ultimul participant în 1/2 finală este francezul Marsilia. După ce au pierdut primul meci în fața portughezei Benfica cu scorul de 1:2, au câștigat acasă – 1:0.

Întrucât suma celor două jocuri a fost același scor (2:2), a urmat prelungiri, iar apoi o lovitură de penalty, în care Marsilia au fost cei mai buni (4:2).

Semifinalele Europa League vor avea loc pe 2 și 9 mai, meciul final fiind programat să aibă loc pe 22 mai.

Anterior s-au decis toate Ligile Campionilor de fotbal.