Fotbal. Liga Campionilor. Au fost anunțate semifinalistele finale

În acest sezon, atât primul, cât și cel de retur din Liga Campionilor au fost mulțumiți de un fotbal incredibil de interesant, spectaculos și vibrant, cu o abundență de momente și goluri ascuțite.

Meciurile retur care au avut loc în seara zilei de 17 aprilie cu participarea actualului campion Manchester City și a câștigătorului de 14 ori Real Madrid nu au făcut excepție.

Iar întâlnirea de la Munchen, unde localul Bayern s-a luptat cu Arsenalul londonez, s-a dovedit a fi un succes.

Apropo, ambele meciuri de start s-au încheiat la egalitate: 3:3 în capitala Spaniei și 2:2 în capitala Marii Britanii.

lovituri de departajare

Cât despre confruntarea britanică-spaniolă, la Manchester ieri s-a rezumat la lovituri de departajare.

Timpul principal al meciului s-a încheiat la egalitate: golul brazilianului madrilen Rodrigo, care s-a întâmplat în prima repriză, i-a răspuns „cetățeanul” belgian Kevin De Bruyne cu autogol în repriza secundă.

În niciuna dintre cele două reprize suplimentare echipele nu au reușit să lovească poarta adversă.

Au început o serie de penalty-uri de după meci, în care portarul ucrainean al lui Real Madrid, Andrei Lunin, și-a arătat încă o dată prestația strălucitoare, parând două lovituri.

Astfel, oaspeții au luat seria loviturilor de pedeapsă – 4:3. Scorul general al confruntării este 5:4. Clubul din Madrid a avansat în semifinale.

O lovitură curată în Munchen

S-a întâmplat să fie și Bayern Munchen, care, apropo, va încerca să afle cine merită să participe la finala cu echipa „cremoasă”.

Nemții au ajuns în semifinale, învingând acasă Arsenalul londonez cu un scor minim (1:0).

Singurul gol din acest joc a fost marcat în minutul 63 de Joshua Kimmich.

În a doua semifinală, PSG-ul francez, care a învins Barcelona, ​​se va ciocni cu o altă echipă germană, Borussia de la Dortmund, care l-a lăsat în afara terenului pe Atletico Madrid.

Să adăugăm că primele meciuri din 1/2 de finală ale Ligii Campionilor vor avea loc pe 30 aprilie și 1 mai, reluările pe 7 și 8 mai, iar finala pe 1 iunie (pe legendarul stadion Wembley din Londra).

Anterior, s-a decis prima Liga Campionilor de fotbal.