Super-meciul a avut loc în Premier League: Chelsea și Manchester United au marcat 7 goluri între ele

Super-meciul a marcat fotbalul european joi. La Londra, localul Chelsea s-a înfruntat cu Manchester United.

Meciul a devenit un adevărat punct culminant al rundei a 31-a a Premier League engleză. Echipele au marcat șapte goluri între ele.

În cea mai incitantă și foarte tensionată bătălie, „aristocrații” au smuls victoria în ultimele secunde ale timpului adăugat timpului principal.

În timpul confruntării, jucătorii de la Chelsea au condus cu scorul de 2:0, dar Manchester a reușit să întoarcă curentul confruntării și nu doar să recâștige, ci și să preia conducerea – 3:2.

Totuși, în minutele 100 și 101, încă două goluri ale gazdelor i-au șocat pe oaspeți, dar și pe toți suporterii manchunieni.

Manchester United nu a mai marcat. Astfel, Chelsea a câștigat cu un scor final de 4:3.

Conor Gallagher (minutul 4) și Cole Palmer (19, 90+10, 90+11) au marcat goluri pentru londonezi.

Hat-trick-ul acestuia din urmă constă în două penaltyuri realizate (minutele 19 și 100).

Pentru Manchester United, Alejandro Garnacho a marcat de două ori (minutele 34 și 67), Bruno Fernandes a marcat un alt gol (al 39-lea).

După această victorie, Chelsea a urcat pe locul 10 în clasament, cu 43 de puncte.

Iar Manchester United este acum pe poziţia a şasea cu 48 de puncte.

Mai devreme în Campionatul Spaniei, Villarreal a jucat cu Atlético Madrid.