Tenis. Miami. Belarusa Sabalenka a pierdut în fața ucrainenei Kalinina

A doua rachetă a lumii, jucătoarea de tenis din Belarus Arina Sabalenka, și-a desăvârșit performanțele pe terenurile prestigiosului turneu de la Miami, America.

Vorbim de competiții la categoria WTA 1000, fondul de premii al cărui anul acesta este de 8.700.000 de dolari.

În meciul de finală 1/16, belarusa s-a întâlnit cu ucraineanca Angelina Kalinina, care în prezent ocupă locul 36 în clasamentul mondial de tenis.

A fost nevoie de 2 ore și 2 minute pentru a determina câștigătorul confruntării, care a inclus trei jocuri.

Sabalenka a pierdut primul dintre ei – 4:6. Al doilea l-am câștigat cu încredere – 6:1. Cu toate acestea, în setul decisiv a pierdut cu exact același scor – 1:6.

Astfel, Kalinina a avansat în optimile de finală, unde se va lupta cu reprezentanta Kazahstanului Yulia Putintseva (locul 68 în clasament).

În aceeași etapă va juca o altă belarusă – Victoria Azarenka, care ocupă locul 32 printre cele mai bune jucătoare de tenis de pe planetă.

În 1/16 de finală, compatriotul ei a învins-o pe a 7-a rachetă a lumii, chinezoaica Xinwen Zhen.

În optimile de finală, Victoria va încerca să o învingă pe britanica Katie Boulter, care se află pe locul 30 în clasamentul mondial.

Apropo, Victoria Azarenka a câștigat de trei ori turneul de la Miami.

S-a raportat anterior cum a fost Arina Sabalenka la turneul de la Miami.