Belarusa Azarenka a ajuns în 1/16 de finală a turneului de tenis de la Miami

Prestigiul turneu de tenis WTA-1000 continuă la Miami, America.

Anul acesta fondul de premii pentru competiție este de 8.700.000 USD. Atleta belarusă Victoria Azarenka poate concura pentru o parte din acești bani.

A susținut cu succes meciul din 1/32 de finală, învingând, de altfel, gazda turneului. În consecință, ea a devenit cu un pas mai aproape de premiul în bani.

În prezent pe locul 32 în clasamentul mondial al celor mai bune jucătoare de tenis, Victoria s-a întâlnit cu cea de-a 67-a rachetă a planetei Peyton Stearns din SUA.

Confruntarea s-a dovedit a fi foarte încăpățânată – a fost nevoie de trei jocuri și 2 ore și 47 de minute pentru a determina câștigătorul.

În prima, Victoria a câștigat – 7:5, dar a pierdut în a doua – 3:6. În setul decisiv, belarusa și-a fixat adversara – ​​6:4.

În 1/16 de finală, Azarenka va încerca să depășească bariera sub forma celei de-a 7-a rachete a lumii – chineza Xinwen Zhen.

Este de remarcat faptul că belarusul a câștigat turneul de la Miami de trei ori – în 2009, 2011 și 2016.

Astăzi, a doua rachetă a lumii, tenismenul belarus Arina Sabalenka, va intra în luptă din turul doi.

Rivala ei, în mod ironic, a fost cea mai bună prietenă a ei, spaniola Paula Badosa (locul 80 în clasament).

Anterior, Sabalenko a murit din cauza conaționalului său, jucătorul de hochei Konstantin Koltsov.